BAFTA Awards 2022: Check Out Full List Of Winners

This years edition of the Bafta Awards were held in person for the first time since going virtual in 2021 dure to the pandemic, with Rebel Wilson hosting the ceremony.

While 2021’s awards show was pushed back by weeks and the nominees and audience attended virtually, Britain’s biggest night in film was back with a red carpet for the starriest names in cinema.

Will Smith won the best actor for his portrayal in “King Richard,” in which he played the father of tennis stars Serena and Venus Williams, while Jane Campion won the best director for “The Power of the Dog,” which also won Best Film. The award for best supporting actress went to Ariana Debose for “West Side Story,” while the science-fiction epic “Dune” took home five awards.

See the winners list below:

Best Film

“Belfast”
“Don’t Look Up”
“Dune”
“Licorice Pizza”
“The Power of the Dog” *WINNER

Outstanding British Film

“After Love”
“Ali & Ava”
“Belfast” *WINNER
“Boiling Point”
“Cyrano”
“Everybody’s Talking About Jamie”
“House of Gucci”
“Last Night in Soho”
“No Time to Die”
“Passing”

Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer

“After Love” — Aleem Khan (Writer/Director)
“Boiling Point” — James Cummings (Writer), Hester Ruoff (Producer) *also written by Philip Barantini and produced by Bart Ruspoli
“The Harder They Fall” — Jeymes Samuel (Writer/director) *also written by Boaz Yakin *WINNER
“Keyboard Fantasies” — Posy Dixon (Writer/Director), Liv Proctor (Producer)
“Passing” — Rebecca Hall (Writer/Director)

Film Not in the English Language

“Drive My Car” *WINNER
“The Hand of God”
“Parallel Mothers”
“Petite Maman”
“The Worst Person in the World”

Documentary

“Becoming Cousteau”
“Cow”
“Flee”
“The Rescue”
“Summer of Soul” *WINNER

Animated Film

“Encanto” *WINNER
“Flee”
“Luca”
“The Mitchells Vs the Machines”

Director

“After Love” — Aleem Khan
“Drive My Car” — Ryûsuke Hamaguchi
“Happening” — Audrey Diwan
“Licorice Pizza” — Paul Thomas Anderson
“The Power of the Dog” — Jane Campion *WINNER
“Titane” — Julia Ducournau

Original Screenplay

“Being the Ricardos”
“Belfast”
“Don’t Look Up”
“King Richard”
“Licorice Pizza” *WINNER

Adapted Screenplay

“CODA” *WINNER
“Drive My Car”
“Dune”
“The Lost Daughter”
“The Power of the Dog”

Leading Actress

Lady Gaga — “House of Gucci”
Alana Haim — “Licorice Pizza”
Emilia Jones — “Coda”
Renate Reinsve — “The Worst Person in the World”
Joanna Scanlan — “After Love” *WINNER
Tessa Thompson — “Passing”

Leading Actor

Adeel Akhtar — “Ali & Ava”
Mahershala Ali — “Swan Song”
Benedict Cumberbatch — “The Power of the Dog”
Leonardo DiCaprio — “Don’t Look Up”
Stephen Graham — “Boiling Point”
Will Smith — “King Richard” *WINNER

Supporting Actress

Caitríona Balfe — “Belfast”
Jessie Buckley — “The Lost Daughter”
Ariana Debose — “West Side Story” *WINNER
Ann Dowd — “Mass”
Aunjanue Ellis — “King Richard”
Ruth Negga — “Passing”

Supporting Actor

Mike Faist — “West Side Story”
Ciarán Hinds — “Belfast”
Troy Kotsur — “Coda” *WINNER
Woody Norman — “C’mon C’mon”
Jesse Plemons — “The Power of the Dog”
Kodi Smit-McPhee — “The Power of the Dog”

Original Score

“Being the Ricardos”
“Don’t Look Up”
“Dune” *WINNER
“The French Dispatch”
“The Power of the Dog”

Casting

“Boiling Point”
“Dune”
“The Hand of God”
“King Richard”
“West Side Story” *WINNER

Cinematography

“Dune” *WINNER
“Nightmare Alley”
“No Time to Die”
“The Power of the Dog”
“The Tragedy of Macbeth”

Editing

“No Time to Die” *WINNER
“Belfast”
“Dune”
“Licorice Pizza”
“Summer of Soul”

Production Design

“Cyrano”
“Dune” *WINNER
“The French Dispatch”
“Nightmare Alley”
“West Side Story”

Costume Design

“Cruella” *WINNER
“Cyrano”
“Dune”
“The French Dispatch”
“Nightmare Alley”

Make Up & Hair

“Cruella”
“Cyrano”
“Dune”
“The Eyes of Tammy Faye” *WINNER
“House of Gucci”

Sound

“Dune” *WINNER
“Last Night in Soho”
“No Time to Die”
“A Quiet Place Part II”
“West Side Story”

Special Visual Effects

“Dune” *WINNER
“Free Guy”
“Ghostbusters: Afterlife”
“The Matrix Resurrections”
“No Time to Die”

British Short Animation

“Affairs of the Art”
“Do Not Feed the Pigeons” *WINNER
“Night of the Living Dread”

British Short Film

“The Black Cop” *WINNER
“Femme”
“The Palace”
“Stuffed”
“Three Meetings of the Extraordinary Committee”

EE Rising Star Award (Voted for by the Public)

Ariana Debose
Harris Dickinson
Lashana Lynch *WINNER
Millicent Simmonds
Kodi Smit-McPhee