Check Out The Full List Of Nominees For 2019 AFRIMA

The All African Music Awards (AFRIMA) is set to hold in Dallas on October 26-27 and the 2019 nominees list has recently been announced.

Burna Boy a.k.a the “African Giant”, who is one of the most promising African stars, dominated the list with multiple nominations.

Other Nigerian artistes, Tiwa Savage, Davido, Simi, Wizkid, Kizz Daniel, Teni, Yemi Alade, Niniola have also been nominated for the award.

The following were nominated for the best male artistes from West Africa: Burna boy with his song “Ye”, Davido’s “Wonder Woman”, Kizz Daniel’s “Madu”, Wizkid’s “Fever”.

The nominees for the female category from Nigeria and their works are : Simi’s “I Dun Care”; Tiwa Savage’s “One”; Teni’s “Case”; Yemi Alade’s “Oh My Gosh”; Niniola’s “Bana”.

Other nominated male artistes from West Africa are: King Promise from Ghana; Salif Keita from Mali, Shatta Wale from Ghana, Sidiky Diabate from Mali and late DJ Arafat from Cote d’Ivoire.

Other female artistes from West Africa are: Aya Nakamura from Mali; Jossey from Cote d’Ivoire; Kanuer Adams from Liberia; Manamba Kante from Guinea and Mzuee from Ghana.

See the full list below:

Best Male West Africa

  • Davido — Nigeria
  • Kuami Eugene — Ghana
  • King Promise — Ghana
  • Burna Boy — Nigeria
  • Wally B. Seck — Senegal
  • Ariel Sheney — Ivory Coast
  • Sidiki Diabate — Mali
  • Stonebwoy — Ghana
  • Wizkid — Nigeria
  • Mr. Eazi — Nigeria

.

Best Female West Africa 

  • Aya Nakamura — Mali
  • Simi — Nigeria
  • Becca — Ghana
  • Teni — Nigeria
  • Adiouza — Senegal
  • Josey — Ivory Coast
  • MzVee — Ghana
  • Tiwa Savage — Nigeria
  • Yemi Alade — Nigeria
  • Niniola — Nigeria

.

Best Male East Africa

  • Ali Kiba — Tanzania
  • Diamond Platnumz — Tanzania
  • Harmonize — Tanzania
  • Nyashinski — Kenya
  • Juma Jux — Tanzania
  • Eddy Kenzo — Uganda
  • Khaligraph Jones — Kenya
  • Ommy Dimpoz — Tanzania
  • Rayvanny — Tanzania
  • The Ben — Rwanda

.

Best Female East Africa

  • Vinka — Uganda
  • Victoria Kimani — Kenya
  • Vanessa Mdee — Tanzania
  • Akothee — Kenya
  • Nandy — Tanzania
  • Sheebah Karungi — Uganda
  • Fena Gitu (Fenamenal) — Kenya
  • Knowles Butera — Rwanda
  • Rema Namakula — Uganda
  • Juliana Kanyomozi — Uganda

.

Best Male Central Africa

  • Fally Ipupa — Congo
  • Dadju — Congo
  • Stanley Enow — Cameroon
  • Preto Show — Angola
  • Naza — Congo
  • Ya Levis — Congo
  • Salatiel — Cameroon
  • Matias Damasio — Angola
  • Anselmo Ralph — Angola
  • C4 Pedro — Angola

.

Best Female Central Africa

  • Shan’L — Gabon
  • Neima — Mozambique
  • Blanche Bailly — Cameroon
  • Charlotte Dipanda — Cameroon
  • Daphne — Cameroon
  • Maria Andrade — Cape Verde
  • Eva RapDiva — Angola
  • Liloca — Mozambique
  • Soraia Ramos — Cape Verde
  • Yasmine — Guinea Bissau

.

Best Male Southern Africa

  • AKA —South Africa
  • Roberto — Zambia
  • Cassper Nyovest — South Africa
  • Emtee — South Africa
  • EXQ — Zimbabwe
  • Nasty C — South Africa
  • Jah Prayzah — Zimbabwe
  • Shyn — Madagascar
  • Prince Kaybee — South Africa
  • Master KG — South Africa

.

Best Female Southern Africa

  • Ammara Brown — Zimbabwe
  • Busiswa — South Africa
  • Sho Madjozi — South Africa
  • Mampi — Zambia
  • Shashl__ — Zimbabwe
  • Cleo Ice Queen — Zambia
  • Zonke — South Africa
  • Lady X — South Africa
  • Bucie — South Africa
  • Kelly Khumalo — South Africa

.

Best African Group

  • Sauti Sol — Kenya
  • Toofan — Togo
  • B26 — Angola
  • R2bee’s — Ghana
  • Navy Kenzo —Tanzania
  • Umu Obiligbo — Nigeria
  • Forca Suprema — Angola
  • Bracket —Nigeria
  • Black Motion — South Africa
  • 4KEUS — Congo

.

Crossing Boundaries with Music Award

  • Burna Boy — Nigeria
  • Aya Nakamura  — Mali/France
  • Stormzy — Ghana/UK
  • Wizkid — Nigeria
  • Davido — Nigeria
  • Afro B — Ivory coast
  • Tobe Nwigwe — Nigeria /USA
  • Stefflon Don — Jamaica/UK
  • Rotimi — Nigeria
  • French Montana — Morocco

.

Best Newcomer

  • Rema — Nigeria
  • Kwesi Arthur — Ghana
  • Naiboi — Kenya
  • Zlatan — Nigeria
  • Ya Levis — Congo
  • Fireboy DML — Nigeria
  • Rui Orlando — Angola
  • Soraia Ramos — Cape Verde
  • Gaz Mawete — Congo
  • Sho Madjozi — South Africa

.

Artist of The Year 

  • Davido — Nigeria
  • Diamond Platnumz — Tanzania
  • Fally Ipupa — Congo
  • Wizkid — Nigeria
  • Burna Boy — Nigeria
  • Black Coffee — South Africa
  • Sarkodie — Ghana
  • Yemi Alade — Nigeria
  • Busiswa — South Africa
  • Aya Nakamura — Mali/France

.

Best Gospel

  • Frank Edwards — Nigeria
  • Gloria Muliro — Kenya
  • Bethel Revival Choir — Ghana
  • Papa Dennis — Kenya
  • Miguel Buila — Angola
  • Diana Hamilton — Ghana
  • Icha Kavons — Congo
  • Willy Paul — Kenya
  • Mercy Chinwo — Nigeria
  • Winnie Mashaba — South Africa

.

Best Live Act

  • Flavour — Nigeria
  • Ali Kiba — Tanzania
  • Sauti Sol — Kenya
  • Stonebwoy — Ghana
  • Sidiki Diabate — Mali
  • Yemi Alade — Nigeria
  • Becca — Ghana
  • Burna Boy — Nigeria
  • Diamond Platnumz — Tanzania
  • Fally Ipupa — Congo

.

Best Rap Act

  • Phyno — Nigeria
  • Olamide — Nigeria
  • Falz — Nigeria
  • Sarkodie — Ghana
  • Tha Dogg — Namibia
  • Cassper Nyovest — South Africa
  • Zlatan Ibile — Nigeria
  • Nasty C — South Africa
  • Khaligraph Jones — Kenya
  • Medikal — Ghana

.

Best Collaboration

  • Burna Boy x Zlatan — “Killin’ Dem”
  • Diamond Platnumz ft. Fally Ipupa — “Inama”
  • Beyoncé x Wizkid x Blue Ivy x Saint JHN — “Brown Skin Girls”
  • Ommy Dimpoz ft. Alikiba — “Rockstar”
  • Anselmo Ralph ft. C4 Pedro — “Pra Cuiar Mais”
  • Mayorkun ft. Kizz Daniel— “True”
  • MHD ft. Dadju — “Bebe”
  • Master KG ft. Zanda — “Skeleton Move”
  • Aya Nakamura ft. Niska — “Sucette”
  • Flavour ft. Umu Obiligbo — “Awele”

.

Song of The Year

  • Burna Boy x Zlatan — “Killin’ Dem” 
  • Rema — “Dumebi”
  • Master KG ft. Zanda Zakuza — “Skeleton Move”
  • Ya Levis — “Katchua” 
  • Wizkid — “Fever”
  • Diamond Platnumz ft. Fally Ipupa — “Inama”
  • BM ft. Awilo Longomba — “Rosalina” (Remix)
  • Burna Boy — “On The Low” 
  • Aya Nakamura — “Pookie” 
  • Shatta Wale — “My Level”

.

Best Video Director

  • Justin Campos — South Africa
  • Dr Nkeng Stephens — Cameroon
  • Enos Olik — Kenya 
  • Clarence Peters — Nigeria 
  • David Duncan — Ghana
  • Sasha Vybz — Uganda
  • Director Kenny — Tanzania 
  • Daps — Nigeria 
  • Gyo Gyimah — Ghana
  • Patrick Ellis — Nigeria

.

Best DJ Africa

  • DJ Spinall — Nigeria 
  • DJ Black Coffee — South Africa
  • Man Renas — Angola
  • DJ Jeff — Angola 
  • DJ D-Ommy — Tanzania
  • DJ Slim — Ghana
  • DJ Neptune — Nigeria
  • DJ E Cool — Nigeria
  • DJ Tira — South Africa
  • DJ Euphonik — South Africa

.

Best African DJ USA

  • DJ Tunez — Nigeria 
  • DJ Fully Focus — Kenya 
  • DJ Silent Killa — Caribbean 
  • DJ Poizon Ivy — Kenya 
  • DJ Mekzy — Nigeria 
  • DJ Shinski — Nigeria
  • DJ Rell — Sierra Leone
  • DJ Freshy K — Nigeria
  • DJ Nana B — Ghana
  • DJ Moh — Ivory Coast

.

AFRIMMA Video of The Year

  • Rema — “Dumebi” 
  • Burna Boy x Zlatan — Killin’ Dem
  • Diamond Platnumz ft. Fally Ipupa — “Inama” 
  • Patoranking ft. Davido — “Confirm”
  • Ommy Dimpoz — “You Are The Best”
  • Anselmo Ralph ft. C4 Pedro — “Pra Cuiar Mais” 
  • Flavour ft. Umu Obiligbo — “Awele” 
  • Aya Nakamura — “Pookie”
  • Adekunle Gold — “Kelegbe Megbe” 
  • Sho Madjozi — “Idhom”

.

Music Producer of The Year

  • Masterkraft — Nigeria
  • Northboi Oracle — Nigeria 
  • Kimamba — Tanzania
  • Kel P — Nigeria
  • Laizer Classic — Tanzania
  • Guilty Beatz — Ghana
  • DJ Maphoriza — South Africa
  • S2kizzy — Tanzania 
  • Salatiel — Cameroon 
  • Sidike Diabate — Mali

.

Best African Dancer 

  • Kaffy Dance Queen — Nigeria
  • The Grove — Angola
  • Sherri Silver — Rwanda
  • La Petite Zota — Ivory Coast 
  • Manuel Canza Laurenzo — Angola
  • Ghetto Triplet Kids — Uganda
  • Izzy Odigie — Nigeria
  • Bajuni — Tanzania
  • Rabbit Cre 255 — Tanzania
  • The Team — Angola

.

Best Lusophone 

  • DJODJE — Cape Verde
  • Mr Bow — Mozambique
  • Matias Damasio — Angola 
  • Nelson Freitas — Cape Verde
  • Anselmo Ralph — Angola
  • Maira Andrade — Cape Verde
  • Calema — Sao Tome
  • CEF — Angola 
  • Puto Português — Angola
  • Filho du Zua — Angola

.

Best Francophone

  • Stanley Enow — Cameroon
  • Fally Ipupa — Congo
  • Dadju — Congo
  • Toofan — Togo
  • Airel Sheney — Ivory Coast
  • DJ Arafat — Ivory Coast 
  • Daphne — Cameroon
  • Ya Levis — Cameroon
  • Aya Nakamura — Mali
  • Salatiel — Cameroon

.

Radio/TV Personality of The Year

  • Willy Tuva — Kenya
  • Lil Ommy — Tanzania
  • Do2dtun — Nigeria
  • Yaw — Nigeria
  • Jamal Gaddafi — Kenya
  • Afonso Quintas — Angola
  • Sammy Forson — Ghana
  • James Onen — Uganda
  • DJ Fresh — South Africa
  • Konnie Toure — Ivory Coast 

Share Via:

Leave a Comment

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial