Ad

Checkout Pictures & The Full List Of Winners For The 2018 AMVCA

Checkout Pictures & The Full List Of Winners For The 2018 AMVCA

by | 2nd September 2018

The 6th Edition of the African Magic Viewers Choice Awards (AMVCA) was held on Saturday, September 1st at the Eko Hotel and Suites, Victoria Island.

 

Hosted by Ghanaian actress/TV host, Joselyn Dumas and Nigerian comedian/actor, Bovi, the event was broadcast LIVE on Africa Magic channels, showing the industries finest across Africa strut the red carpets and winners emerging from all categories.

 

See some of the glitz and glamour from the celebrities who attended below:

 

 

 

 

The event also saw 120 nominations from Ghana, Kenya, Malawi, Nigeria and South Africa battle in 27 categories.

 

Here is the complete list of the winners:

 

Best Overall Movie

 

18 Hours – Phoebe Ruguru —WINNER

 

 

Best Supporting Actor

 

Falz – New Money —WINNER

 

 

Best Supporting Actress

 

Lydia Forson – Isoken —WINNER

 

 

Best Actress in a Drama/TV Series

 

Omotola Jalade Ekeinde – Alter Ego —WINNER

 

 

Best Actor in a Drama Series

 

Adjetey Anang  – Keteke —WINNER

 

 

Best Actress in a comedy and TV series

 

Nyce Wanueri – Auntie Boss —WINNER

 

 

Best Actor in a comedy

 

Odunlade Adekola – A Million Baby —WINNER

 

 

Best Sound Editor

 

Tatu – Kolade Morakinyo and Pius Fatoke —WINNER

 

 

Best Picture Editor

 

18 Hours – Mark Maina —WINNER

 

 

Best Lighting Designer Movie/TV Series

 

Tatu – Akpe Ododoru, Tunde Akinniyi —WINNER

 

 

Best Cinematography Movies/TV series

 

Okafor’s Law – Yinka Edward —WINNER

 

 

Best Costume/Designer Movie or TV Series

 

The Bridge – Ngozi Obasi and James Bessinone —WINNER

 

 

Best Short Film/Online Video

 

Penance – Micheal Ama Psalmist’ Akinrogunde —WINNER

 

 

Best Documentary

 

The Flesh Business – Dennis Wanjohi —WINNER

 

 

Best Make Up Artist Movie/TV Series

 

Tatu – Thelma Ozy Smith, Hakeem Effect Onilogbo—WINNER

 

 

Best Art Director

 

Lotanna – Tunji Afolayan —WINNER

 

 

Best Soundtrack Movies/TV Series

 

Tatu – Evelle —WINNER

 

 

Best Indigenous Language Movie or TV Series – Swahili

 

Super Modo – Sarika Hemi Lhakani  —WINNER

 

 

Best Indigenous Language Movie or TV Series – Hausa

 

Mansoor – Ali Nuhu —WINNER

 

 

Best Indigenous Language Movies or TV Series – Yoruba

 

Etiko Onigedu – Femi Adebayo —WINNER

 

 

Best Indigenous Language Movies or TV Series – Igbo

 

Bound – Lilian Afegbai —WINNER

 

 

Best TV/Drama/Comedy series

 

This Is It – Dolapo Adeleke —WINNER

 

 

Best Movie East Africa

 

18 Hours – Phoebe Ruguru —WINNER

 

 

 

Best Movie West Africa

 

Isoken – Jade Osiberu —WINNER

 

 

 

Best Movie Southern Africa

 

The Road to Sunrise – Shemu Joyah —WINNER

 

 

 

Trail Blazer Award

 

Bisola Aiyeola —WINNER

 

 

Industry Merit Award

 

Tunde Kelani —WINNER

 

 

Best Writer Movie/TV Series

 

Alter Ego – Patrick Nnamani/Koye O/Moses Inwang —WINNER

 

 

Best Director

 

Jade Osiberu – Isoken —WINNER