Ad

Oscars 2018: The Full List Of Winners

Oscars 2018: The Full List Of Winners

by | 5th March 2018

The 90th annual Academy Awards ceremony where the highest honors in the movie industry are handed out took place on Sunday at a ceremony in Hollywood hosted by comedian Jimmy Kimmel was a night to remember.

 

Romantic fantasy “The Shape of Water” was the big winner of the night with a total of four Academy Awards, including Best Picture and Best Director for Guillermo del Toro, and awards for both original score and production design.

 

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” was the standout in the acting categories, earning Frances McDormand an Oscar for Best Actress, and Sam Rockwell an award for Best Supporting Actor. Gary Oldman’s lead performance as Winston Churchill in “Darkest Hour” and Allison Janney’s supporting turn in I, Tonya rounded out the acting categories.

 

Below is the complete list of winners for the 90th Academy Awards.

 
BEST PICTURE

 

“Call Me by Your Name”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“Get Out”
“Lady Bird”
“Phantom Thread”
“The Post”
“The Shape of Water” *WINNER
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

 
ACTOR IN A LEADING ROLE

 

Timothée Chalamet, “Call Me By Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Gary Oldman, “Darkest Hour” *WINNER
Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

 
ACTRESS IN A LEADING ROLE

 

Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” *WINNER
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Meryl Streep, “The Post”

 

 

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

 

Mary J. Blige, “Mudbound”
Allison Janney, “I, Tonya” *WINNER
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

 

 

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

 

Willem Dafoe, “The Florida Project”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Christopher Plummer, “All the Money in the World”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” *WINNER

 
FOREIGN LANGUAGE FILM

 

“A Fantastic Woman” *WINNER
“The Insult”
“Loveless”
“On Body and Soul”
“The Square”

 
DOCUMENTARY (SHORT)

 

“Edith + Eddie”
“Heaven is a Traffic Jam on the 405” *WINNER
“Heroin(e)”
“Knife Skills”
“Traffic Stop”

 
DOCUMENTARY FEATURE

 

“Abacus: Small Enough to Jail”
“Faces Places”
“Icarus” *WINNER
“Last Men in Aleppo”
“Strong Island”

 
ORIGINAL SONG

 

“Mighty River,” “Mudbound”
“Mystery of Love,” “Call Me by Your Name”
“Remember Me,” “Coco” *WINNER
“Stand Up For Something,” “Marshall”
“This is Me,” “Greatest Showman”

 
ANIMATED FEATURE FILM

 

“The Boss Baby”
“The Breadman”
“Coco” *WINNER
“Ferdinand”
“Loving Vincent”

 
ADAPTED SCREENPLAY

 

“Call Me by Your Name” *WINNER
“The Disaster Artist”
“Logan”
“Molly’s Game”
“Mudbound”

 
ORIGINAL SCREENPLAY

 

“The Big Sick”
“Get Out” *WINNER
“Lady Bird”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

 
DIRECTOR

 

Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Paul Thomas Anderson “Phantom Thread”
Guillermo del Toro, “The Shape of Water” *WINNER

 
PRODUCTION DESIGN

 

“Beauty and the Beast”
“Blade Runner 2049”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“The Shape of Water” *WINNER

 
CINEMATOGRAPHY

 

“Blade Runner 2049” *WINNER
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“Mudbound”
“The Shape of Water”

 
COSTUME DESIGN

 

“Beauty and the Beast”
“Darkest Hour”
“Phantom Thread” *WINNER
“The Shape of Water”
“Victoria and Abdul”

 
SOUND EDITING

 

“Baby Driver”
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk” *WINNER
“The Shape of Water”
“Star Wars: The Last Jedi”

 
SOUND MIXING

 

“Baby Driver”
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk” *WINNER
“The Shape of Water”
“Star Wars: The Last Jedi”

 
ANIMATED SHORT FILM

“Dear Basketball” *WINNER
“Garden Party”
“Lou”
“Negative Space”
“Revolting Rhymes”

 
LIVE ACTION SHORT FILM
“DeKalb Elementary”
“The Eleven O’Clock”
“My Nephew Emmett”
“The Silent Child” *WINNER
“Watu Wote/All of Us”

 
ORIGINAL SCORE

 

“Dunkirk”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water” *WINNER
“Star Wars: The Last Jedi”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

 
VISUAL EFFECTS

 

“Blade Runner 2049” *WINNER
“Guardians of the Galaxy Vol. 2”
“Kong: Skull Island”
“Star Wars: The Last Jedi”
“War for the Planet of the Apes”

 
FILM EDITING

 

“Baby Driver”
“Dunkirk” *WINNER
“I, Tonya”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

 
MAKEUP AND HAIRSTYLING

 

“Darkest Hour” *WINNER
“Victoria and Abdul”
“Wonder”